Nowości

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Popularne

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Informacje ogólne

Biblioteka jest pracownią ogólnoszkolną. Z jej zbiorów mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Godziny pracy dostosowane są do potrzeb użytkowników. Zbiory wypożyczane są na zewnątrz oraz udostępniane na miejscu w czytelni. Biblioteka posiada siedem stanowisk komputerowych z dostępem do internetu.

Biblioteka Zespołu Szkół Nr 1 im. Zamoyskich w Szczebrzeszynie powstała w 1811 roku wraz z ufundowaniem przez Ordynację Zamojską szkoły wojewódzkiej. Na początku XIX stulecia biblioteka liczyła ok.9000 woluminów. Pochodziły one głównie ze zbiorów Akademii Zamojskiej ,z bliżej nieznanego badaczom księgozbioru klemensowskiego, zawierała także całą tzw. bibliotekę genewską ,o której wiadomo tylko tyle, że kompletowano ją 25 lat. Darczyńcami były liczne osoby prywatne, m.in. Joachim Lelewel, który podarował "Bibliograficznych ksiąg dwoje" .Do czasów obecnych zachowało się 364 woluminów wydanych przed II wojną światową. Do najstarszych z nich należą:

• 18-tomowa "Encyklopedja Powszechna" S. Orgelbranda wydana przez Wydawnictwo Towarzystwa Akcyjnego w latach 1898-1912 ,
  • "Encyklopedya Wychowawcza" z 1885 roku,
  • "Uboga i bogata" /autor Craig Georgiana/ z 1882 roku,
  • "Kazimierz. Wspólne winy" Jana Gałasiewicza wydana nakładem i drukiem Józefa Ungra z 1882 roku,
  • "Napoleon" autorstwa Bleiblreu z 1892 roku,
  • 18-tomowa "Wielka Ilustrowana Encyklopedja Powszechna" Wydawnictwa Gutenberga wydana na przełomie XIX i XX wieku.

Oprócz darowizn dokonywano także zakupów - głównie ze składek uczniowskich. Na przestrzeni swych dziejów biblioteka jako centrum edukacyjne szkoły i lokalnego środowiska posiadała i posiada w swych zbiorach pozycje ważne dla kultury i nauki. Dziś zbiory biblioteczne liczą blisko 20 000 egzemplarzy w wersji książkowej i elektronicznej oraz bogaty zbiór reprodukcji arcydzieł malarstwa i rzeźby.

Mając na uwadze wszechstronny rozwój ucznia a przede wszystkim wyposażenie go w odpowiednie kompetencje, czyli w wiedzę i umiejętności umożliwiające trafny i sprawny dobór źródeł informacji w 2005 roku dokonano modernizacji pomieszczenia bibliotecznego w celu umożliwienia uczniom wolnego dostępu do półek. Jesteśmy jedną z nielicznych bibliotek w regionie, która zdecydowała się na tak nowatorskie działanie. Uczniowie mają także do dyspozycji bogatą ofertę czasopism, o doborze której współdecydują. Zbiory biblioteki uzupełniane są systematycznie. Szczególny nacisk położony jest na rozwój zbiorów audiowizualnych, aktualizację lektur oraz nowości literatury polskiej i światowej.

Idąc z duchem czasu, poza tradycyjną wypożyczalnią i czytelnią dysponuje nowoczesnym Internetowym Centrum Edukacji Multimedialnej składającym się z siedmiu stanowisk komputerowych z dostępem do internetu wraz z urządzeniami peryferyjnymi. Nasi uczniowie mają szerokie możliwości korzystania z ICIM, co przyczynia się do ukształtowania motywacji do samokształcenia, dociekliwości poznawczej, pogłębiania zainteresowań, rozwijania uzdolnień. Poza tym w bibliotece można kreatywnie spędzić czas nie tylko w oczekiwaniu na autobus. Młodzież ma do dyspozycji Kąciki Biblioteczne: regionalny, psychologiczny i doradztwa zawodowego.

Cały kompleks biblioteczny czynny jest codziennie od 7.30 do 16.00

W bibliotece pracują nauczyciele:

• mgr Bożena Buczko
  • mgr Agnieszka Sawic-Kołodziejczyk

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców do biblioteki i czekamy na wszelkie sugestie dotyczące zakupów nowości. Mamy nadzieje, że bibliotece Zespołu Szkół Nr 1 im. Zamoyskich w Szczebrzeszynie spełnią się Wasze marzenia czytelnicze.