INKUBATOR WOLONTARIATU

Warsztaty 15-17 października 2011 roku

60 uczniów z 6 szkół ponadgimnazjalnych (Centrum Szkół Technicznych, Centrum Szkół Mundurowych, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 z Zamościa i Zespołów Szkół Nr 1 i Nr 2 ze Szczebrzeszyna) wzięło udział w 18-godzinnych warsztatach „Aktywni z natury – inkubator wolontariatu” zorganizowanych przez Zamojskie Forum Inicjatyw Społecznych.

W naszej szkole zajęcia te odbyły się w dniach 17 – 19 października. W czasie ich trwania dowiedzieliśmy się, jakie są obowiązki i prawa wolontariusza, czym jest III sektor oraz jak i po co funkcjonują stowarzyszenia i fundacje. Nauczyliśmy się też, jak organizować wolontariat, jak zostać liderem w organizacji, jak zdobywać środki na młodzieżowe inicjatywy i wykorzystać szanse, które daje młodym ludziom wolontariat międzynarodowy. Ponadto prowadząca szkolenie pani Krystyna Rybińska – Smyk przekazała nam kilka doświadczeń z życia wziętych, dzięki którym mogliśmy sobie lepiej uświadomić, że wbrew pozorom praca wolontariusza nie jest prosta i lekka, ale jednocześnie przysparza mnóstwo radości i satysfakcji.

Te 18 godzin upłynęło nam bardzo szybko, szczególnie dzięki przyjemnej atmosferze, która na nich panowała. Na pewno każdy z uczestników powie, że było warto wziąć udział w tym przedsięwzięciu, tym bardziej, że każdy dostał materiały szkoleniowe i certyfikaty, które z pewnością mogą wzbogacić nasze CV. ;)

Temat wolontariatu jest bardzo szeroki, można by o nim dużo mówić i pisać, ale czy nie lepiej działać?? Drogi czytelniku, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, zapraszam na strony:

Sara Tujaka "Echo Szkoły"