Festiwal ŚLADAMI SINGERA

15-17 lipca 2011

Projekt obejmujący miasta: Szczebrzeszyn, Józefów, Biłgoraj, Tyszowce i Lublin.

W Szczebrzeszynie w dniach 15-17 lipca 2011r. odbył się Festiwal Śladami Singera, który zorganizowała „Brama Grodzka – Teatr NN” z Lublina. Ze Szczebrzeszyna do projektu wybrano Liceum Ogólnokształcące im. Zamoyskich w Szczebrzeszynie. Wraz z organizatorami i artystami do miasta przybyli również wolontariusze z Polski, Niemiec, Izraela, Ukrainy, Szwecji i Francji, którzy wyruszyli w podróż śladami opowiadań Isaaca Bashevisa Singera. W tych dniach odbywały się następujące warsztaty: sztuki opowiadania, muzyczne, fotograficzne, garncarskie, teatralne, plastyczne, tworzenia biżuterii, pisania w jidysz („Moja miejscowość w jidysz”), tańca (taniec współczesny, ukraiński, regionalny), graffiti, sztuki cyrkowej, gry miejskie, wystawy, spektakle teatralne, spektakle teatru lalkowego i pokazy filmowe. Wraz z przybyłymi gośćmi zwiedzaliśmy również miasto oraz opowiadaliśmy i poznawaliśmy jego historię. W zajęciach udział wzięli nie tylko organizatorzy, wolontariusze i uczniowie naszej szkoły, ale również mieszkańcy Szczebrzeszyna i inne chętne osoby.

Efektem końcowym warsztatów graffiti jest obraz, który powstał na murze przy naszym LO. Jego zadaniem było podkreślenie wielokulturowości naszego miasta i otworzenie go na tolerancję. W zajęciach tych udział brali uczniowie wraz z p. prof. Małgorzatą Papierz, grafficiarzem Sewerynem Chwałą i wolontariuszami.

Dla mnie to była wspaniała przygoda. Dzięki projektowi poznałam nowych ludzi, wiele się nauczyłam i dowiedziałam się mnóstwo nowych rzeczy, rozwinęłam swoje zainteresowania i umiejętności oraz spędziłam miło czas. Polecam Wam wszystkim udział w takich wydarzeniach, gdyż jest to ciekawy sposób rozwijania siebie poprzez zabawę.

Milena Ruczkowska
„Echo Szkoły”