Jubileusz 200-lecia

JUBILEUSZ 200-LECIA SZKÓŁ SZCZEBRZESZYŃSKICH
16-17 CZERWCA 2011

Uroczystości jubileuszowe 200-lecia szkół średnich Szczebrzeszyna połączone zostały ze zjazdem absolwentów wszystkich roczników. Rozpoczął je przemarsz uczestników do kościoła św. Mikołaja na mszę św. koncelebrowaną przez absolwenta szkoły ks. Tadeusza Sochana, podczas której wystąpił chór szkolny.

Po powrocie do szkoły w auli odbyła się część oficjalna, na wstępie której wszystkich przybyłych powitał dyrektor szkoły Zygmunt Bielecki, zaś chór szkolny wykonał pieśni „Gaude Mater Polonia” i „Gaudeamus igitur”. Młodzież liceum przedstawiła program artystyczny, po czym absolwent szkoły prof. UJ w Krakowie Piotr Krasny wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Rola tradycji w kulturze i sztuce”. Następnie miały miejsce wystąpienia gości, które rozpoczęła wicekurator oświaty i wychowania w Lublinie pani Anna Dudek-Janiszewska. Starosta zamojski pan Henryk Matej wręczył nagrody starosty dyrektorowi szkoły panu Zygmuntowi Bieleckiemu oraz nauczycielom pani Grażynie Popielec i pani Bożenie Lisek. Gratulacje na ręce dyrektora szkoły składali także: pani Maria Loc-Oczkoś – wiceprzewodnicząca rady powiatu w Zamościu, pan Jerzy Kołodziejczyk – kierownik wydziału edukacji, kultury fizycznej i turystyki starostwa powiatowego w Zamościu, dr Irena Kurzępa – radna sejmiku województwa lubelskiego, a jednocześnie była dyrektor szkoły, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół: pani Elżbieta Szyduczyńska – SP NR 1 w Szczebrzeszynie, pani Agata Jonasz - ZS Nr 2 w Szczebrzeszynie, pani Jolanta Szpunar – SP nr 2 w Szczebrzeszynie, pan Zbigniew Złomańczuk – Gimnazjum w Szczebrzeszynie oraz była dyrektor ZSDiOŚ w Zwierzyńcu pani Urszula Kolman. Wspomnieniami podzielił się także były dyrektor tutejszej szkoły pan Aleksander Przysada. Dodać należy, że w części oficjalnej uczestniczyły poczty sztandarowe szkół imienia Zamoyskich. Nie zabrakło wielu wzruszeń, wspomnień, ciepłych słów, życzeń i gratulacji. Część zabierających głos to jednocześnie absolwenci szkół szczebrzeszyńskich.

W kolejnej, nieoficjalnej już części uroczystości uczestnicy udali się na obiad, po czym odbywały się spotkania w klasach i kawiarenkach, przejażdżki dorożkami i specjalną kolejką. W godzinach wieczornych w auli szkolnej chętni absolwenci występowali na scenie szkolnej, zaś potem każdy mógł tam się bawić przy doskonałej muzyce. Dla tych, którzy preferują świeże powietrze, dostępny był specjalny namiot, grill i muzyka biesiadna.

Wzruszające były spotkania czasem po kilkudziesięciu latach, rozmowy z dawnymi wychowawcami i nauczycielami oraz oglądanie starych zdjęć. Jak twierdzi wielu uczestników zjazdu, planowane są następne spotkania w klasach, bo nie sposób w tak krótkim czasie o wszystkim porozmawiać.

Oficjalne zakończenie zjazdu odbyło się w sobotę 18 maja o godzinie 10 w auli szkolnej.

W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyło ok. 300 osób. Poza absolwentami przybyli nauczyciele emerytowani oraz zaproszeni goście. Najbardziej dopisali absolwenci Liceum Pedagogicznego, którzy spotkali się już dwa lata temu i teraz stworzyli najliczniejszą grupę. Spotkali się maturzyści z prawie wszystkich roczników od 1950 do 1969 roku. Z klas Liceum Ogólnokształcącego najliczniej reprezentowane były te, które zdawały maturę w roku 1980 i 1984.

Na tę specjalną okazję szkoła przygotowała dla uczestników uroczystości biuletyn okolicznościowy i inne pamiątki. Z rozmów z absolwentami wynika, że impreza była bardzo udana. Podkreślali, że wygląd budynku szkoły i otoczenia zmienia się na lepsze, a sale nabierają nowoczesnego blasku. Pozostanie jednak ona zawsze tą samą starą szkołą, do której powraca się wspomnieniami.