Warsztaty w ramach projektu „ŚLADAMI SINGERA”

WARSZTATY FILMOWE, GRAFFITI I FOTOGRAFICZNE W RAMACH PROJEKTU „ŚLADAMI SINGERA”

W związku z przygotowaniami do lipcowego Międzynarodowego Festiwalu w ramach projektu „Śladami Singera” w naszej szkole odbywają się warsztaty. Uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu w Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie, wybrali, że w Szczebrzeszynie odbędą się warsztaty fotograficzne, filmowe i graffiti.

W sobotę 14 maja 2011 r. odbyły się pierwsze warsztaty filmowe poprowadzone przez p. Karolinę Kryczkę. Na nich młodzież mogła dowiedzieć się o polskiej szkole dokumentu, obejrzeć filmy dokumentalne, poznać najważniejsze informacje dotyczące pracy z kamerą oraz przede wszystkim spróbować nakręcić swoje pierwsze filmiki. W najbliższym czasie mają powstać scenariusze filmików, które zostaną przygotowane na Festiwal.

We wtorek, 17 maja przyszedł czas na warsztaty wprowadzające do całego projektu, gdzie wszyscy uczestnicy z naszego liceum mogli dowiedzieć się więcej o twórczości I.B. Singera, kulturze żydowskiej oraz o historii Szczebrzeszyna. Podczas spotkania uczniowie rysowali plan miasta, analizowali noblisty, a także oglądali stare zdjęcia.

W środę 18 maja odbyły się warsztaty graffiti, które prowadził p. Seweryn Chwała. Podczas spotkania mieliśmy okazję zobaczyć profesjonalne dzieła i projekty, a następnie sami próbowaliśmy stworzyć coś, co po namalowaniu będzie kojarzyć się z naszym miastem. Później wybraliśmy się na krótki spacer po Szczebrzeszynie, wspólnie zwiedzaliśmy, opowiadaliśmy historię miasta i robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Na koniec przyszedł czas na próbę malowania, podczas którego dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawych rzeczy, zasad i sztuczek dotyczących graffitowania. Samo główne dzieło projektowe powstanie w lipcu.

Mamy za sobą także pierwsze warsztaty fotograficzne. Odbyły się one 7 czerwca, a prowadziła je pani Joanna Zętar. Rozpoczęły się wspólnym oglądaniem starych zdjęć przedstawiających Szczebrzeszyn. Później zostaliśmy podzieleni na trzy grupy. Pierwsza będzie zajmowała się przygotowaniem zestawienia starych i nowych fotografii miasta, druga fotoreportażem, a trzecia stworzy pocztówki.

W międzyczasie młodzież uczestniczy także w kontynuacji pozostałych warsztatów. A my wszyscy z niecierpliwością czekamy na lipcowy Festiwal!

Zapraszamy do naszej galerii.

Magdalena Sobczuk & Milena Ruczkowska ("Echo Szkoły”)