Nasze liceum wysoko ocenione

W marcu bieżącego roku wizytatorzy Kuratorium Oświaty i Wychowania w Lublinie przeprowadzili w Liceum Ogólnokształcącym im. Zamoyskich w Szczebrzeszynie badanie pracy szkoły mające na celu zebranie informacji i ustalenie poziomu spełniania wymagań MEN w zakresie procesów zachodzących w placówce.

Informacje o pracy liceum pochodziły z wielu źródeł takich jak: obserwacja szkoły, wywiady grupowe i indywidualne z dyrektorem, uczniami, rodzicami, nauczycielami i partnerami szkoły oraz z przedstawicielami samorządu lokalnego. Wizytatorzy przeprowadzili liczne anonimowe badania ankietowe wśród uczniów, rodziców i nauczycieli, obserwowali lekcje, a także skrupulatnie badali dokumentację potwierdzającą wszelkie działania szkoły w tym obszarze. Efektem kontroli jest raport, który szeroko opisuje jej wyniki i - jak wszystkie tego typu raporty w Polsce - będzie dostępny w Internecie.

Przedstawiciele KOiW zauważyli dużą spójność informacji zbieranych ze źródeł badanych niezależnie od siebie. W raporcie podkreślono bogatą ofertę bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów słabszych oraz zdolnych, a także dodatkowe lekcje dla uczniów klas trzecich ze wszystkich przedmiotów maturalnych, co już w poprzednich latach skutkowało wysoką zdawalnością egzaminu (98%), znacznie przewyższającą średnią krajową i wojewódzką. Stwierdzono, że w liceum nauczyciele dostrzegają i rozwijają często wcześniej ukryte talenty wokalne, recytatorskie, teatralne, sportowe i dziennikarskie uczniów, co widać m.in. podczas imprez szkolnych i środowiskowych.

Autorzy raportu podkreślili miłą i rodzinną atmosferę panującą w szkole, a także wysokie poczucie bezpieczeństwa uczniów. Zaletą niedużej placówki jest to, że nauczyciele mają większą możliwość dostosowania sposobu pracy do poszczególnych uczniów, którzy nie są anonimowi. Wysoko oceniono również działania wychowawcze szkoły, angażującej licealistów w liczne akcje społeczne, obywatelskie i charytatywne. Środki unijne pozyskane dla stworzenia Szkolnego Ośrodka Kariery pomogły w przeprowadzeniu licznych atrakcyjnych przedsięwzięć mających na celu właściwy wybór przyszłej drogi edukacyjno-zawodowej.

W wyniku badania wysoko oceniono pracę szkoły, co potwierdza spełnianie wszystkich wymagań na poziomie B. Nowoczesne oblicze szkoły wzbogacanej w najnowsze środki dydaktyczne jak np. tablice interaktywne w połączeniu z nowatorskimi metodami aktywizującymi uczniów i dużym zaangażowaniem doświadczonej kadry stanowi o nowym kształcie liceum, którego praca została oceniona tak wysoko. Pełna wersja raportu wkrótce będzie dostępna na stronie internetowej szkoły.